23. června 2022 od 9.30 do 16.30

Kino Přítomnost – Dům Radost, Siwiecova 1, Praha 3 – Žižkov (zastávka tramvaje Viktoria Žižkov)

Srdečně vás zveme na pátý ročník konference Novinářské fórum 2022, která se uskuteční ve čtvrtek 23. června 2022 od 9,30 do 16,30 hodin v pražském kině Přítomnost. Akci pořádá Nadační fond nezávislé žurnalistiky, generálním partnerem je Nadace OSF.

Konference je určena redaktorům, editorům, lidem pracujícím v mediální branži, studentům mediálních oborů, odborné a širší veřejnosti. Hlavním cílem Novinářského fóra je sdílení informací, zkušeností a přístupů.

Vstup na konferenci je po registraci zdarma. Registrujte se zde: https://forms.gle/uJC9n4poLtBwBK439, kapacita je omezená.

Program (aktualizujeme)

Plakát v pdf ke stažení zde

9:30 – 10:15

Keynote:  Soumrak tradiční objektivity? Česká žurnalistika mezi pandemií, parlamentními volbami a válkou

Jan Motal – Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU, CEMETIK

Univerzitní pedagog a vedoucí Centra pro mediální etiku a dialog (CEMETIK) Jan Motal zahájí letošní Novinářské fórum příspěvkem o potřebě přehodnotit tradiční představy o novinářské objektivitě. V čase globálních výzev – uprchlické krize, nárůstu autoritářských hnutí, pandemie či války – i čeští novináři překračují tradiční pohled na objektivitu a hledají nové cesty, jak udržet profesionalitu a zároveň bránit demokratické hodnoty. Jak může novinář zůstat objektivní, když nechce být pouze neutrálním pozorovatelem? 

10:20 – 11:40   

Kde jsou další peníze pro média?

Jaký vliv na obchodní modely vydavatelství má Newsfeed Seznamu a další zdroje návštěvnosti? Mají mít média úlevu na daních či dostávat od státu přímou podporu? Nebo to bude celé ještě jinak? A budou existovat média v podobě, jakou známe, nebo budeme platit přímo jednotlivým autorům?

Michal Klíma – vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací

Michal Půr – info.cz, spoluzakladatel start-upu Gazetisto

Ondřej Tolar – šéf obsahu HP a služby Seznam.cz Newsfeed

Moderuje: Josef Šlerka – datový analytik

11,50 – 13,10

Média ve válce a před ní. Novináři na Ukrajině a v Rusku. (anglicky, bez tlumočení)

Hned během prvních dnů války na Ukrajině musela značná část ukrajinských novinářů opustit svá působiště, část z nich odjela do zahraničí, odkud se dál snaží pracovat pro své původní médium. Ti, kteří zůstali, se stali proti své vůli i válečnými zpravodaji. Ukrajinská média mají katastrofální výpadky příjmů z reklamy.

V Rusku zesílil i tak masivní tlak na nezávislá média a novináře, kterých v Rusku zbylo velmi málo. Nezávislá ruská média jsou obviňována z šíření falešných informací. Za nedodržení oficiální zpravodajské linie, jim hrozí finanční postihy a vězení až na 15 let. Značná část nezávislých novinářů opustila Rusko a pokračuje ve své práci ze zahraničí.

Roman Anin – investigativní novinář, zakladatel iStories.media, dříve vedoucí investigativního týmu v ruském deníku Novaja Gazeta

Soňa Koškinová – šéfredaktorka Levyj bereh (lb.ua)

Moderuje: David Stulík – analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, bývalý diplomat v Kyjevě

13,40 – 15,00

Senzace, fakta, vyváženost. Dodržování profesních zásad v médiích. Žurnalistická etika v praxi.

Loňské volby provázely zásadní investigativní kauzy. Jak se s nimi ve vypjaté předvolební době vypořádala média a jak při tom (ne)utrpěly novinářské standardy? Debata o dodržování profesních zásad v redakcích v souvislosti se závěry obsahové analýzy médií, kterou pro NFNZ zpracoval tým výzkumníků z CEMETIK při Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU. Analýza se zaměřuje na způsob, jakým média informovala o dvou kauzách, které měly vliv na veřejné mínění bezprostředně před parlamentními volbami (Pandora Papers a Andrej Babiš mladší).  

Tereza Hotová – Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU, CEMETIK 

Jan Motal -Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU, CEMETIK

​​Další hosté budou upřesněni v průběhu května

Moderuje: Josef Šlerka – datový analytik

15,10 – 16,30

OK, boomer?  

Novináři se často profilují nejen odhalováním kauz, ale také silným názorovým zakotvením. Jsou názory a hodnoty klíčem pro výběr tématu, o kterém daný autor či autorka píše? O jaké hodnoty jim jde? Jak zejména mladí autoři snášejí nálepku „levičák“ či  „pravičák“? Stojí budoucnost novinařiny právě na vyhraněném hodnotovém a názorovém ukotvení redakce? Odpověď hledají zástupci mladší generace novinářů.

Michael Durčák – Reportér Magazín

Johana Hovorková – Fórum 24

Apolena Rychlíková – Deník Alarm

Moderuje: Jan Bumba – Český rozhlas

Online stream

Neplánujete-li se konference zúčastnit osobně a máte zájem se na ni podívat online a chcete dostat připomínku o jejím konání, registrujte se zde: https://forms.gle/1Xwt4u3qEzGV2ybZ8. Mediálním partnerem přenosu je Česká tisková kancelář.

Večer po konferenci předávání Novinářských cen

Na den nabitý přednáškami večer 23. června 2022 naváže slavnostní předávání Novinářských cen za rok 2021, které bude možné sledovat online. Nadace OSF během něj již podvanácté ocení nejlepší žurnalistické práce publikované v uplynulém roce. Generálním partnerem Novinářské ceny je Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.