NFNZ i po prostudování odůvodnění rozsudku Krajského soudu v Brně podporuje spolek Svoboda projevu v jeho kasační stížnosti. Odůvodnění rozsudku totiž de facto uvádí, že již samotné konání volební kampaně nutí novináře buď k omezení své práce anebo je vystavuje riziku pokuty za neregistrovanou volební kampaň.

První vede k omezení svobody slova, druhé je pak zcela absurdní nálepkování a tím de facto ke ztrátě pozice nezávislosti novináře a jeho práce v očích veřejnosti. Když se v odůvodnění rozsudku píše, že soud považuje za legitimní, pokud v rámci novinářské, případně umělecké činnosti dochází, byť třeba k ostré politické satiře, ke karikaturám politiků atp., nicméně, je třeba posuzovat, zda prostřednictvím uvedeného nevstoupili autoři do jejího průběhu (rozuměj průběhu volební kampaně) naráží tak na samotné jádro novinářské práce.

Podstatou práce médií totiž je přinést lidem informace, aby se sami lépe rozhodli. Platí tedy, že nelze připustit, aby byly umlčovány jakékoli myšlenky, které tvoří podstatu novinářské práce jen proto, že se někomu nelíbí a svazovat tak novináře, občany či celou občanskou společnost regulemi a schovávat to za volební zákon.

Krajský soud v Brně koncem března letošního roku zamítl žalobu autorů Žlutého barona, redaktorů Deníku Referendum, Jakuba Patočky a Zuzany Vlasaté, na Úřad pro dohled nad financováním politických stran a hnutí. Redaktoři úřad žalovali za pokutu, kterou udělil jejich spolku Svoboda projevu z.s. kvůli propagaci diskuzního turné s knihou. Měli se tak dopustit porušení volebního zákona. Autoři se rozhodli podat proti rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.