TZ: Mediální odborníci a novináři budou diskutovat o stavu české žurnalistiky

Praha, 18. května 2021 – V pátek 18. června se od 9,30 do 17 hodin v pražském Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1) uskuteční již čtvrtý ročník konference Novinářské fórum.

Hlavním cílem Novinářského fóra je sdílení informací, zkušeností a přístupů. Účastníci se mohou těšit na čtyři panelové debaty se špičkovými novináři a mediálními odborníky. Kromě panelu věnovaného alternativnímu způsobu oslovování čtenářů čeká hosty konference i diskuse o mizející regionální žurnalistice, profesních organizacích novinářů a důsledcích zpoplatňování obsahu.

Po úvodním slovu ředitelky Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ) Kateřiny Hrubešové a ředitele Nadace OSF Roberta Basche pronese zahajovací příspěvek datový analytik a bývalý ředitel NFNZ Josef Šlerka.

V první panelové debatě budou diskutovat redaktorka zpravodajského podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12 Lenka Kabrhelová s redaktorem z HlídacíPes.org Janem Žabkou a Jiřím Kučerou, spoluzakladatelem NFNZ a garantem projektu Inovace zpravodajského storytellingu, na kterém NFNZ spolupracuje s Česko.Digital. Mluvit budou o alternativních způsobech, jak dostat zprávy k lidem, kteří nesledují zpravodajství.

Druhý dopolední blok bude věnován regionální žurnalistice. Proč mizí regionální média? Jakou mají roli? Proč by nás to mělo zajímat? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět autorka řady výzkumů o regionálních médiích a vedoucí brněnské katedry žurnalistiky Lenka Waschková Císařová, redaktor internetových novin Ohlasy dění na Boskovicku Tomáš Znamenáček a vydavatel regionálních médií Drbna.cz Libor Matoušek.

Odpoledne se mohou návštěvníci konference těšit na debatu o profesních sdruženích novinářů. Novináři sice čelí stále silnějšímu tlaku politiků i konkurenci sociálních sítí, blogerů a influencerů. Přesto je u nich o členství v novinářských organizacích zájem spíše malý. Diskutovat budou Adam Černý ze Syndikátu novinářů v ČR, spoluzakladatelka Asociace regionálních novinářů a členka představenstva Asociace online vydavatelů Lucie Sýkorová a spoluzakladatel CZ IPI a šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský.

Konferenci uzavře panelová debata o ekonomických i mimoekonomických dopadech zavádění placeného obsahu. Dostanou se lidé, kteří nejsou ochotní platit za informace, ke kvalitnímu obsahu? A co znamená zavádění platebních bran pro vydavatelství? O svůj pohled na toto téma se s návštěvníky konference podělí šéfredaktor slovenského Denníku N a zakladatel Piano Media – platebního systému pro slovenská média Tomáš Bella. O svých zkušenostech se zaváděním placeného obsahu v iHNed.cz a Info.cz bude mluvit programátor a publicista Martin Malý. Socioložka Hana Friedlaenderová, která má bohaté zkušenosti s řízením projektů ve výzkumné společnosti Nielsen Admosphere, seznámí návštěvníky s možnými mimoekonomickými dopady na společnost.

Akci pořádá Nadační fond nezávislé žurnalistiky, generálním partnerem je Nadace OSF. Konferenci bude možné sledovat online, partnerem živého přenosu je ČTK – Česká tisková kancelář.

Vstup je po registraci zdarma, kapacita je však velmi omezena. Program konference a registrační formulář najdete zde.

Na celodenní konferenci Novinářské fórum večer naváže vyhlášení Novinářské ceny Nadace OSF, které se bude konat na letní scéně divadla Jatka 78 v pražské Stromovce. Nejlepší novinářské počiny předchozího roku ocení Nadace OSF už pojedenácté. Více informací najdete na www.novinarskacena.cz. Nadační fond nezávislé žurnalistiky finančně podporuje udílení Novinářské ceny již čtvrtým rokem. Od loňského roku v roli generálního partnera.

Pro více informací kontaktujte Marii Wichterlovou, email: [email protected], tel: 737742595

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.