Radní Nerušil je v konfliktu zájmů a měl by odstoupit

Praha, 21. 7. 2021 – Člen Rady Českého rozhlasu (Rada Čro) Josef Nerušil je v konfliktu zájmů, neboť kandiduje v blížících se parlamentních volbách na pražské kandidátce politické strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) a zároveň zastává pozici člena Rady ČRo, která je z principu apolitická. Uvést svoje působení do souladu se zákony České republiky odmítá a tím je porušuje. 

Člen Rady ČRo a lídr pražské kandidátky SPD Josef Nerušil pro Mediář uvedl, že členství v Radě ČRo a politické aspirace v nadcházejících parlamentních volbách za konflikt zájmů nepovažuje. Je přesvědčen, že není v žádné konfliktní situaci, kterou by zákon jmenoval.

V Zákoně č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu v § 5 odstavec 2) však najdeme ustanovení, které výslovně říká, že člen Rady (Rada ČRo) nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách nebo politických hnutích, společenských organizacích a sdruženích, občanských iniciativách a podobně, ani nesmí jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů při výkonu své funkce v Radě.  V tomto případě zákonodárce chtěl, aby svoji funkci členové rady vykonávali nestranně a nezávisle.

Členům mediálních rad nelze vytýkat běžné chování či postoje, které zaujímají ve svém životě, a to ani v případě, že se slučují s myšlenkami či programy politických stran a hnutí. Radní však nemohou politická uskupení aktivně podporovat. Vstup do volební kampaně za politickou stranu aktivní podporou samozřejmě je. Odkazování na tzv. precedenty z minula není na místě. Členové mediálních Rad nemohou zastávat roli radních a souběžně kandidovat za politickou stranu bez ohledu na to, o kterou stranu či hnutí jde.

Je pak věcí Poslanecké sněmovny ČR, zda přistoupí k odvolání člena Rady či nikoli. Pokud je tento postup v některých případech tolerován, pak je to zcela nepatřičné, a radní by měl rezignovat na svoji funkci, neboť je ve střetu zájmů. Popřípadě by měl být zákon upraven tak, aby mohlo být členství v Radě v takovýchto případech pozastavené.

Kateřina Hrubešová, ředitelka NFNZ – Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.