NFNZ: Předkládaná novela krizového zákona omezí svobodu projevu

Nadační fond nezávislé žurnalistiky důrazně protestuje proti pokusům zneužít současnou krizovou situaci k omezení práva na svobodný přístup k informacím.

Podle informací z médií připravuje Ministerstvo vnitra novelu zákona, která by umožnila ve stavu nouze odepřít informace veřejnosti na základě tak vágní formulace, jako je „Informace, […] jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit […] účinnost krizových opatření […] se neposkytují.“

Důrazně žádáme, aby v období stavu nouze a koronavirové krize nebyly přijímány žádné změny tohoto zákona, které by vedly k jakémukoli omezení práva na informace.

V současné době čelíme nejen krizi ve zdravotnictví a celém hospodářství, ale také krizi celospolečenské důvěry. Dění v zemi za poslední rok ukázalo, že právě praxe zatajování relevantních informací vedla k rozkladu důvěry ve státní instituce a zaplavení veřejného prostoru nejrůznějšími spekulacemi, hoaxy a konspiracemi, kterým by se mnohem lépe čelilo, kdyby byl postup vlády a státních institucí transparentní.

Tam, kde chybí důvěra, nastupuje kontrola a posláním novinářů je přinášet lidem ověřené informace, tak aby se mohli lépe rozhodovat.

Právo na svobodný přístup k informacím je zcela nutnou součástí práva na svobodu projevu. Jeho omezení je omezováním práva na svobodu projevu. Proti tomu se důrazně ohrazujeme.

Josef Šlerka a Jiří Kučera

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.