M. Romancov: Praha přemnožena idiotstvím

2. června 2021 – Česká republika nepatří k zemím, kterým by ruské sdělovací prostředky často věnovaly pozornost. Ponecháme-li stranou výsledky sportovních utkání, tak je Česko v ruských médiích nejčastěji zmiňováno v souvislosti s možností cestovat, studovat u nás na vysoké škole, koupit nemovitost, seznámit se či získat naše občanství.

Pro stále rostoucí emigraci Rusů ze střední třídy se jedná o důležité informace, které například na čtenáře ruských webů pravidelně vyskakují v podobě placené reklamy. 

Po anexi Krymu a rozpoutání války na východě Ukrajiny se však situace začala měnit, protože se Česko, jako jedna z členských zemí EU a NATO, přidalo k sankcím, které Západ na Rusko začal postupně uvalovat. 

Místo na mediálním výsluní v ruských médiích nám rozhodně zajistilo rozhodnutí o odstranění Koněvova pomníku v pražských Dejvicích a nový pomník vlasovcům v Řeporyjích. Ve stejném období probíhající přejmenování prostranství před ruskou ambasádou v Praze na Náměstí Borise Němcova a přilehlé cesty ve Stromovce na Promenádu Anny Politkovské zdaleka takový mediální ohlas nemělo. Poměrně zřetelně se tak v českém prostoru ukázalo, jak nesmírně citlivou je pro současný ruský režim otázka Velké vlastenecké války a s ní související „historikou pravdou“.

Takové triky”…

Nic z toho však nevyvolalo takovou politickou a mediální odezvu, jako reakce české vlády na informace o odpovědnosti ruské rozvědky (dříve známé jako GRU, oficiálně Hlavní správa Generálního štábu/Главное управление Генерального штаба) za výbuchy ve Vrběticích.

Zásadní zlom nastal 17. dubna, kdy česká vláda zveřejnila informace o výbuchu ve Vrběticích. Oficiální tiskový orgán vlády Ruské federace, Rossijskaja Gazeta (dále RG; denní náklad 130 500 kusů, víkendová příloha 3,2 milionu výtisků; web navštěvuje 3,5 milionu lidí denně https://www.liveinternet.ru/stat/rg.ru/index.html?period=month&total=yes), publikoval o České republice v lednu 3 příspěvky, v únoru 11 (5 se týkalo covidu a 3 dopisu prezidenta Zemana o dodávky Sputniku) a v březnu 22 (dominoval covid, žádost o Sputnik a s ním související diskuse), v dubnu 80 příspěvků. 

Pozornost, která začala být věnována Česku, ostatně stejně jako tón, kterým o nás začalo být referováno, je zcela srovnatelná s reakcí na incident z listopadu 2015, kdy Turecko sestřelilo ruský bitevník nad svým územím/v Sýrii. 

Od 17. dubna nám věnovala pozornost všechna hlavní ruská média (zájem kulminoval mezi 19. a 25. dubnem). Na webu již zmíněné RG bylo v květnu (text vyšel 19. května) publikováno 20 výstupů, z nichž pouze čtyři nejsou věnovány „Vrběticím”. 

Bezprostředně po oznámení, že z Prahy bude vypovězeno 18 ruských diplomatů (pracovníků rozvědky s diplomatickým krytím), se ruská strana omezila na poměrně suché konstatování spočívající ve vyjádření mluvčí Ministerstva zahraničí Zacharovové, že: „Praze je dobře známo, co bude následovat po takovýchto „tricích“ (viz reportáž TV Rossija 24 https://smotrim.ru/video/2289446 ). 

Mluvčí Zacharovová na svém facebookovém účtu v souvislosti s děním mezi Prahou a Moskvou 24. dubna citovala Karla Čapka: „Kobylka není egyptskou ranou; egyptskou ranou jsou teprve kobylky, protože jich je mnoho. Podobně je tomu s hlupáky.“ Ač je o paní Zacharovové známo, že nemá problémy s ostrými přirovnáními, necitovala tentokrát výrok celý, a požádala čtenáře, aby si termín „hlupák“ našli sami (https://rg.ru/2021/04/24/zaharova-vspomnila-slova-chapeka-pro-saranchu-i-durakov-posle-zaiavlenij-pragi.htm).

Nezávislí politici jako Zeman

Největší odezvu v ruských médiích vyvolala vystoupení prezidenta Zemana. Senátor Konstantin Kosačev, předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu, ve slovech českého prezidenta nalezl důkaz, že ČR není samostatným a suverénním aktérem. List Izvěstija citoval jeho výrok z rozhovoru pro stanici RT: „Pokud vezmeme v úvahu oficiální stanoviska je zřejmé, že pozice zastávaná Českou republikou vzniká někde jinde. Politiků, jako je pan Zeman, tedy politiků nezávislých a objektivních, je v České republice stále méně.“ uvedl v rozhovoru pro RT https://iz.ru/1156638/2021-04-25/v-sovfede-otreagirovali-na-slova-zemana-o-vzryvakh-vo-vrbetitce).

V pondělí, 26. dubna 2021 vládní list RG v reakci na Zemanovo nedělní vystoupení v článku s titulkem: Kdo skrývá pravdu? Český prezident Miloš Zeman se dostal pod kritiku rusofobů  (Кто прячет правду? Президент Чехии Милош Земан попал под критику русофобов.  https://rg.ru/2021/04/26/prezident-chehii-milosh-zeman-popal-pod-kritiku-rusofobov.html) uvedl: 

„Slova „Pravda vítězí“ jsou vyšita na standardě prezidenta České republiky a v tomto smyslu je Zemanův výrok „Nechci, aby se před občany cokoli skrývalo“, dvojnásobně logický. Ale ve východoevropské zemi, která se i s přispěním z ciziny začíná stávat rusofobní (podle dubnového průzkumu veřejného mínění pro Český rozhlas více než 40 procent respondentů považuje Rusko za vážnou hrozbu a téměř 20 procent – největší hrozbu) se zdá, že tuto pravdu potřebuje slyšet jen velmi málo lidí… Nebo možná jde o to, že Zeman v roce 2015 nařídil, aby do jeho sídla nebyl vpuštěn velvyslanec USA v České republice. A neváhal americkým diplomatům ukázat, kde je jejich místo, když si začali osobovat právo zasahovat do vnitřních záležitostí republiky. Většina dnešních českých politiků si takové nezávislé chování samozřejmě nemůže dovolit. Neočekávejme, že se dočkáme jejich pokání, až se ukáže, že je verze o „ruce Moskvy“ ve Vrběticích neudržitelná a roztříští se jako český křišťál. Současná česká vláda zašla příliš daleko, aby upustila od svých proamerických představ.“

Sklady zeleniny

Tezi, že Česko není samostatně jednajícím aktérem, ale je ve vleku USA ruská média s chutí využívala i nadále. 29. dubna 2021 citovala RG mluvčí MZV v článku s titulkem: Zacharovová: Obvinění proti Bulharsku a České republice se stala součástí kampaně Západu proti Rusku   (Захарова: Обвинения по Болгарии и Чехии стали частью кампании Запада против РФ https://rg.ru/2021/04/29/zaharova-obvineniia-po-bolgarii-i-chehii-stali-chastiu-kampanii-zapada-protiv-rf.html) „Je zřejmé, že to, co se odehrává, je další kolo protiruské kampaně. Podívejte se, jak „překvapivě“ se akce členských států NATO objevily bezprostředně poté, co USA znovu použily protiruské sankce a vykázaly ruské diplomaty. Téma výbuchů se nejprve rozehrálo v České republice a následně bylo přeneseno do Bulharska…řekla Zacharovová na briefingu.“

Ve stejný den věnovala dění v Česku a Bulharsku dlouhou reportáž s názvem „Čeští lovci skladů“ i TV stanice ruského Ministerstva obrany, Zvezda TV (Чешские складоискатели https://tvzvezda.ru/schedule/programs/201510291058-7whr.htm/20214291540-7yY26.html).

V reportáži se objevila tvrzení, že „české a bulharské zbraně byly nelegálně dodávány na Ukrajinu, kde jimi byly vyzbrojovány nacionalistické oddíly ukrajinských oligarchů na Donbase“ a že „sklady ve Vrběticích vypadaly spíš jako sklady zeleniny než jako muniční sklady“. Autoři rovněž konstatovali, že EU společně s NATO okamžitě vyzvala Prahu, aby omezila protiruskou rétoriku, a vyzdvihla slova prezidenta Zemana že, z hlášení (české) zpravodajské služby nevyplývá účast ruských zpravodajců na výbuchu ve Vrběticích. „Ukazuje se, že ze skříní EU se začínají sypat kostlivci, a to, za čím Praha viděla ruskou ruku, se může stát rukou Sofie nebo dokonce Bruselu…“.

Velmi pozitivní reakci ruských médií vyvolaly informace z Bruselu, když se ukázalo, že EU okamžitě a razantně nepodpoří žádost Prahy o vypovězení ruských diplomatů. Titulek RG: „Praze ukázali, kde je její místo. Evropská unie odmítla podpořit rusofobní iniciativy Česka“ hovoří za vše (Прагу вернули на место. Евросоюз отказался поддерживать русофобские инициативы Чехии  https://rg.ru/2021/05/11/evrosoiuz-otkazalsia-podderzhivat-rusofobskie-iniciativy-chehii.html).

Mizerná estráda

Je smutné, že nejvíce „munice“ dodáváme ruské straně sami. Když prezident Zeman ve svém vystoupení na Frekvenci 1(16. 5. 2021) prohlásil, že motivem výbuchu mohla být snaha zakrýt manko, ruští politici a sdělovací prostředky si něco takového nemohli nechat ujít. Senátor Alexej Puškov (bývalý předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu) označil dění v ČR za „mizernou estrádu“. RG (https://rg.ru/2021/05/18/pushkov-nazval-durnym-vodevilem-novuiu-versiiu-vzryvov-v-vrbetice.html) citovala jeho slova: „Nyní se po nás žádá, abychom věřili, že se majitel skladů setkal s ruskými agenty, aby mu podle všeho pomohli vyhodit je do vzduchu“. Senátor zdůraznil, že to všechno „připomíná mizernou estrádu“, která v politice nemá co dělat. Ve stejném textu byla citována i slova ministra zahraničních věcí Lavrova, jenž dění v ČR označil za ostudné: „Vidíte, s jakou ostudou se nyní v České republice odkrývá příběh výbuchů, ke kterým došlo před sedmi lety, a nikdo zatím nedokázal vysvětlit, co vyšetřovací orgány celé ty roky dělaly, pouze přibývají zmatená svědectví, stále se objevují další a další verze.“.

Ústa Putinova

V neděli 23. května byla reportáž o dění v ČR okolo Vrbětic věnována pozornost v pořadu Novinky týdne (Вести недели), který je vysílán na kanálu Rossija 1. Jedná se o dlouhý pořad (standardní stopáž 120 minut, ale bývá i delší), který je prezentován jako politicko-analytický rozbor důležitých událostí uplynulého týdne, ale ve skutečnosti se jedná o propagandisticko-manipulativní show, kterou osobně prezentuje generální ředitel mediálního koncernu Rusko dnes (Россия сегодня) Dmitrij Kiseljov. Pravděpodobně se jedná o nejvýznamnějšího Putinova člověka v ruských médiích, jemuž je, v narážce na postavu z Pána prstenů známou jako Ústa Sauronova přezdíváno „Ústa Putinova“. 

Vrbětické kauze a jejím dopadům na vztahy mezi Ruskem a Českem/Západem bylo věnováno 8 minut a ČR byla ruským divákům byla představena jako země, která byla přemožena idiotstvím (https://smotrim.ru/article/2565718?utm_source=share): „Při pátrání po osobách odpovědných za výbuch skladů zbraní v České republice chybí jen Hašek a jeho Švejk. Idiocie je ohromující.“. 

Ruskému divákovi Kiseljov předložil shrnutí celé kauzy, pochopitelně pouze pohledem Moskvy: „Šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov na otázku novinářů komentoval příběh výbuchů v českých skladech zbraní ve Vrběticích, ke kterým došlo před sedmi lety, žertovným tónem. Poté, co Češi sedm let, jak se říká mlátili prázdnou slámu, jim podle mého názoru Britové a možná Američané předložili dobře známou verzi: „Boširova a Petrova“. A výsledek se hned dostavil: Může za to Rusko! Za trest Praha okamžitě vypověděla osmnáct našich diplomatů a my na oplátku dvacet Čechů. Česká republika byla navíc zařazena do seznamu nepřátelských států. Poté šéf evropské diplomacie řekl, že další eskalace s Ruskem není nutná. Že už se, jak se říká, natropili dosti hloupostí…“  A teď Sergej Lavrov, z nadhledu všech svých zkušeností, nenápadně, ale přesto ironicky sděluje: „Vidíte, jak ostudně v České republice nyní odkrývají příběh výbuchů, ke kterým došlo před sedmi lety. Nikdo dosud nedokázal vysvětlit, co vyšetřující orgány dělaly celé ty roky. Předkládaná svědectví jsou zmatená a pořád přicházejí s novými verzemi. Nejprve si přece musíte takové věci řešit doma, a ne, že vyhostíte diplomaty a obviníte je, když vyšetřování ještě nebylo dokončeno. Soudě podle toho, co zatím předvádějí, je nepravděpodobné, že se dočkáme nějakého konkrétního výsledku,“ uvedl šéf ruského ministerstva zahraničí.“

Ve své reportáži Kiseljov zdůrazňuje chaos a absenci jakékoliv logiky na české straně – s jedinou výjimkou, jíž je prezident Zeman, který zmínkou o možném úmyslu výbuchem v muničních skladech zakrýt manko, míří přímo „na kořeny problému“.

Kiseljov ve své reportáži rovněž s oblibou cituje z Haškova Švejka:  „Jako jednou v Nuslích, právě u mostu přes Botič, přišel ke mně v noci jeden pán, když jsem se vracel od Banzetů, a praštil mě bejkovcem přes hlavu, a když jsem ležel na zemi, posvítil si na mne a povídá: ,Tohle je mejlka, to není von: A dopálil se tak na to, že se zmejlil, že mě přetáhnul ještě jednou přes záda. To už je tak v přirozenosti lidský, že se člověk mejlí až do svý smrti.“.

Dále pokračuje stanoviskem oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové:

„Člověk má dojem, že české úřady nejen nejsou schopny vést objektivní vyšetřování, ale také nejsou schopny logicky a souvisle vysvětlit nepořádky, k nimž v jejich vlastní zemi dochází. V celém tomto příběhu je zřejmá pouze jedna skutečnost: v panujícím zmatku v Praze nenašli nic lepšího, než se pokusit přesunout veškerou vinu na notoricky známého „vnějšího nepřítele“ v podobě Ruska.“

Reportáž končí opět Švejkem:

„Jak řekl statečný voják Švejk, „hlavní věcí je jasně se vyjádřit“, což je přesně to, čeho Praha není schopna. Řečeno s Haškem, byla přemožena idiotstvím.“ . 

2. června 2021

Michael Romancov je politický geograf, pedagog, vyučuje na Fakultě sociálních věd UK.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.