Seznam.cz a NFNZ spojily síly v boji proti konspiracím a dezinformacím

Nejpozději ruskou anexí Krymu se i naše země stala součástí bojového území globální informační války. V ní se střetávají naše národní zájmy se zájmy velkých globálních hráčů, jako je Rusko nebo Čína. Cílem každé války je zničit obranu protivníka.

Základním stavebním kamenem naší společnosti je společenská smlouva a důvěra, kterou k ní chováme. Tento základ je terčem neustálých útoků, které se snaží různými dezinformacemi a konspiracemi naleptat společenskou důvěru.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) se rozhodl zapojit do obrany této důvěry. Publikovali jsme například souhrn konspiračních webů, kde pravidelně aktualizujeme přehled klíčových zdrojů sdílejících konspirační teorie a s nimi spojené zprávy.

Zneužívání proti svobodě slova

Uvědomujeme si, že boj proti dezinformacím a konspiracím může být zneužit proti svobodě slova, proto jsme při zařazování stránek na seznam konspiračních a dezinformačních webů velmi opatrní.

Před zařazením každého webu do tohoto přehledu se řídíme shodou mezi analýzami provedenými několika důvěryhodnými institucemi. Konkrétně hledáme průnik mezi zjištěními NFNZ, projektu Atlas konspirací, slovenského serveru Konšpirátori.sk a společnosti Semantic Visions.

Máme velkou radost, že jsme se v našem úsilí spojili se společností Seznam.cz a jejím vyhledávačem.

Od poloviny listopadu tak mohou uživatelé vyhledávače Seznam.cz vidět u konspiračních stránek ve výsledku hledání označení, že se jedná o web s podezřelým obsahem.

Infobox

Jak poznat konspirační teorii

Konspirační teorii poznáme podle toho, že se drží těchto tří principů jako základního vidění světa:

1. Nic není náhoda.

Tento princip říká, že svět je založený na záměru, a zcela opomíjí pojmy, jako je náhoda, nahodilost nebo shoda okolností. Vše se děje, protože je to tak zamýšleno a naplánováno.

2. Nic není tak, jak se zdá.

Tato součást konspirační teorie je postavená na tezi, že zdání klame. Předpokládá se, že ti, kteří za konspiracemi stojí, vynakládají úsilí, aby buď nebyli odhalitelní, nebo aby vypadali v očích ostatních zcela nevinně.

3. Vše je propojeno.

Protože neexistuje nic jako náhoda, třetí princip tvrdí, že v každém dění se dá po nějaké době odhalit vzorec, který je zcela zjevný. Proto konspirační teoretikové vynakládají úsilí na odhalování různých propojení a souvislostí mezi jednotlivými událostmi a konspiracemi samotnými.

Zdroj: www.atlaskonspiraci.cz

Josef Šlerka je ředitelem NFNZ.

Tisková zpráva k projektu zde.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.