Projekt Samet na školách přináší do vzdělávacího prostředí témata spojená se 17. listopadem, čímž nejen připomíná významné historické události, ale také propojuje tato témata s aktuálními společenskými hodnotami.
Cílem je aktivně zapojit studenty do organizace vlastních festivalů, rozvíjet jejich kritické myšlení a motivovat je stát se hybateli společenského dění. Kromě historických témat projekt dává prostor neziskovým organizacím a odborníkům přinášet do škol aktuální společenské problémy. Na programu se podílí přes 70 subjektů, včetně významných akademiků, pamětníků a neziskových organizací.
NFNZ poskytuje možnost zůčastnit se zdarma třech workshopů. Všechny worskhopy jsou vhodné pro studenty 8.-9. ročníku ZŠ, Střední školy a pro Vysoké školy.
1. Média v roce nula. Jak se po roce 1989 budovala demokratická žurnalistika
Workshop představí zásadní milníky médií po roce 1989, kdy se ustavovaly základní principy české demokratické žurnalistiky. Jak se ze státních médií stala veřejnoprávní? Jak vznikal bulvár? A proč se najednou tak moc prodávala erotika? Workshopem provází novinář David Klimeš.
2. Můžou média všechno? Jak se pozná důvěryhodná žurnalistika
Podle čeho se v digitální éře pozná důvěryhodné médium a novinářská práce? A mají se média ve věku sociálních sítích vůbec ještě něčím omezovat? Praktický workshop s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky, který stojí za projekty MediaRating a Mapa médií.
3. Jak si ochočit AI?
Jaké AI nástroje vám mohou sloužit v médiích? Praktický workshop s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky vám ukáže, jak ovládnout AI nástroje k usnadnění mediální práce. Workshop vede datový analytik Josef Šlerka.