V roce 2013 dva přední české deníky MF Dnes a Lidové noviny změnily majitele. Nový majitel s hlavní činností mimo média, ale s významným dopadem na veřejný zájem záhy zahájil úspěšnou politickou dráhu. Tou dobou další výrazné nakladatelství, Economia s hlavním titulem Hospodářské noviny, již bylo ve vlastnictví podnikatele s ekonomickým zájmem mimo média. Nedlouho nato dvě tuzemské finanční skupiny koupily důležité mediální domy, ačkoliv opět média nebyla a nejsou jejich hlavním byznysem a někteří z těchto nových majitelů se ani veřejně netají tím, že média hodlají používat jako (zatím) obrannou zbraň v případném obchodně-politickém zápase.

V té době však již procházela nezávislá a kvalitní žurnalistika velkou proměnou celosvětově. Nástup internetu, sociálních sítí, neplacených portálů a s tím spojený významný pokles prodejů tištěných médií vyvolal obrovský tlak na žurnalistiku i na její nezávislost na politice a inzerentech. V evropské i světové politice můžeme sledovat nástup silných autoritářských tendencí a nacionalismu, jejichž prvním nepřítelem je svobodný tisk. Kromě toho pozorujeme stoupající četnost politických výpadů proti médiím stejně jako manipulace nového mediálního prostoru – sociálních sítí a webu, a to i ze strany zahraničních autoritativních mocností, které mají za cíl rozložit důvěru občanů v demokratický stát a jeho hodnoty.

Zakladatelé fondu jsou přesvědčeni, že tyto jevy mají souvislost, a mají obavu o existenci nezávislých médií. Jak vývoj globální krize médií, tak způsob koncentrace vlastnictví hlavních soukromých zpravodajských médií v rukou oligarchů významně oslabil instituci nezávislé a kvalitní žurnalistiky v České republice. Zakladatelé jsou přesvědčeni, že model koncentrovaného vlastnictví médií osobami, pro které média nejsou hlavní činností, v rámci něhož dochází nebo může docházet k ovlivňování redakčního obsahu ze strany majitelů, je ohrožením rovnováhy sil, na níž je založeno demokratické soužití ovládaných s (dočasně) ovládajícími a vůbec celý společenský konsenzus.

Masový odchod kvalitních žurnalistů z tradičních titulů, jako jsou Lidové noviny a MF Dnes, v roce 2014 po prodeji vydavatelství německým vlastníkem Andreji Babišovi byl jen jedním z indikátorů domácí krize, zato však velmi významným.

Myšlenka založení fondu vznikla při setkávání skupiny podnikatelů nad tématem médií a politiky v Prague Business Clubu. Všichni členové se v diskusích shodli na definici problému i na hodnotové orientaci a roli nezávislých médií ve společnosti i politice. Jak lakonicky poznamenal jeden ze zakládajících členů fondu František Dostálek:

„Bez nezávislých médií nebudeme vědět, na kom jsme závislí.“ Skupina zakladatelů se také shodla na nutnosti vytvoření nového modelu podpory nezávislých médií a na konci srpna roku 2016 vznikl první podnikatelský nadační fond na podporu nezávislé žurnalistiky ve střední Evropě – NFNZ.

Více o Fondu – členové Kolegia a Správní rady

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.