Nezávislá a kritická média potřebujeme víc než kdy jindy

Tomáš Richter je spoluzakladatel a předseda správní rady NFNZ. Proč fond vznikl, co se mu daří a jaké dopady bude mít covidová krize?

Proč jste se osobně rozhodl spoluzaložit Nadační fond nezávislé žurnalistiky?

Tím prvním impulsem byl postupný prodej největších mediálních domů, které do té doby vlastnili profesionální zahraniční vlastníci. Tedy společnosti, které podnikaly výhradně v mediální sféře, a to přímo do rukou českých oligarchů v čele s Andrejem Babišem a skupinou Agrofert. Původní vlastníci je prodávali jednoduše proto, že jim přestávaly přinášet očekávané zisky. Obsah je nezajímal. Noví vlastníci si je ale pořizovali právě kvůli obsahu a celkovému strategickému cíli.

Naším cílem bylo podpořit nezávislou žurnalistiku k dalšímu rozvoji, a to jak při tvorbě kvalitního obsahu a profesionální novinářské práce, tak i při vytváření nového modelu financování, který by zaručil jejich skutečnou nezávislost.

Fond existuje čtvrtým rokem. Co se mu podle Vás daří?

Myslím, že za ty čtyři roky se Nadační fond stal respektovanou institucí, a to především v profesionální branži. Díky dnes již pravidelným darům od řádově stovky podporovatelů se podařilo zachránit a udržet při aktivním životě hned několik nezávislých médií a s nimi spojených skvělých novinářů. Podařilo se založit zcela nový zpravodajský Deník N, který 28. října oslavil dva roky existence. V neposlední řadě fond zahájil postupné mapování a hodnocení českých médií. Ve vlastní režii tak vznikl „Rating médií“, který bude v pravidelných půlročních intervalech hodnotit profesionalitu práce většiny zpravodajských a publicistických médií v České republice. Tento zcela ojedinělý projekt si již zasloužil pozornost nejen doma, ale i v zahraničí.

Jaký by byl ideální stav, aby nemusely vznikat fondy na podporu nezávislé žurnalistiky?

Ideální stav neexistuje, ale měli bychom na evropské úrovni udělat vše pro to, aby bylo v maximální možné míře odděleno, a de facto znemožněno propojení mezi vlastnictvím mediálních domů na jedné straně a politiky či politickými subjekty na straně druhé. Samozřejmě s výjimkou „stranických novin“, které se ale ke svému světonázoru budou hlásit.

Oddělení mediálních domů od obchodních a zájmových vlivů je těžké a v podstatě neproveditelné, přesto bychom se měli pokusit o to, aby byla média znovu prioritně v rukou mediálních podnikatelů a skupin, kteří podnikají výhradně v tomto oboru.

Právě zažíváme druhou vlnu covidové krize. Bude to mít dopad na fond?

Určitě ano, ale naštěstí nám většina dárců zůstává věrných. To, co nyní zažíváme, je výsledkem fatálního selhání vlády a nefunkčnosti státní správy České republiky. V zemích, které jsou řízeny vyváženě respektovanými odborníky a zodpovědnými politickými elitami – jako je Německo a Rakousko, se život nezastavil a vše i přes každodenní omezení běží dál.

Potřebujeme více než kdy jindy nezávislá a kritická média, která budou důsledně připomínat prázdné sliby, které politici i státní správa dávala. Budou poukazovat na její selhání a neskočí na lep různým „čaulidi pokusům“ odvést pozornost jinam.

Věřím, že až krize skončí, nezávislá média pomohou mnohé věci rozkrýt a objasnit. Potřebujeme, aby nezávislá média plnila své základní poslání  – pravdivě informovat občany a kontrolovat konání těch, kteří nám vládnou a rozhodují o našem osudu.

Aktivity NFNZ můžete podpořit pomocí platformy Darujme.cz nebo přímo na náš účet 2113445291/2700. Děkujeme za Vaši důvěru.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.