Začíná volba nových členů Rady ČT, NFNZ představí kandidáty

11. března 2021 – Radu České televize čeká obměna čtyř z celkem 15 členů. Lhůta pro předkládání kandidátů, kteří nahradí čtveřici stávajících radních, vypršela 10. března. Začíná tak ostrá fáze volby, o jejíž vítězích rozhodne v následujících týdnech Poslanecká sněmovna.

Stejně jako v minulých letech bude dění okolo volby nových členů sledovat také Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ). Ten připravuje medailonky jednotlivých kandidátů a informační servis pro média i veřejnost.

Rada ČT je patnáctičlenný orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti Rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele, schvalování rozpočtu a závěrečného účtu ČT nebo dohlížet na plnění úkolů veřejné služby.

„Vzhledem k rozsahu činností, které Radní ČT vykonávají, by vítězní kandidáti měli mít prokazatelné kompetence, které zaručí profesionální výkon mandátu. Ze zákona mezi ně patří nestrannost, nezávislost a bezúhonnost. Stejně tak jsou ale důležité dostatečné ekonomické znalosti. Jedním z hlavních úkolů Rady je totiž schvalování rozpočtu a závěrečného účtu ČT nebo schvalování dlouhodobých plánů rozvoje,“ říká Jakub Macek z Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity. „Důležitou složkou je ale pochopitelně i orientace v mediálním prostředí,“ doplňuje.

Ze zákona má Rada ČT garantovanou nezávislost na státních orgánech, politických stranách nebo jiných politických či ekonomických vlivech. „Ačkoliv zákon říká, že kandidáty nominují různé organizace nebo sdružení občanů, v praxi to může vypadat jinak. Někteří kandidáti jsou spjati s různými politickými proudy a místo nezávislého výkonu kontroly ČT nastupují do Rady s určitým zadáním. Je proto důležité neustále upozorňovat, že Rada není trafika ani místo pro vyřizování politických účtů. S každou volbou do mediálních rad se hraje o podobu a nezávislost médií veřejné služby,“ dodává Jakub Macek, který je také členem správní rady NFNZ.

Nově zvolení kandidáti usednou do Rady po 30. květnu, kdy končí šestiletý mandát jejich předchůdců. Užší výběr kandidátů nejprve probíhá ve Volebním výboru Poslanecké sněmovny, který do dalšího kola pošle 12 kandidátů. O těch pak rozhodují poslanci na plénu Poslanecké sněmovny.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky chystá pro veřejnost informační kampaň, ve které představí medailonky všech kandidátů, kteří projdou prvním kolem volby ve Volebním výboru sněmovny. Více informací o kandidátech bude umístěno na webu www.medialnirady.cz. Cílem je zajistit informační servis při volbě do kontrolního orgánu veřejnosti, který je pro nezávislost médií v Česku mimořádně důležitý.

Velkou obměnou letos projde i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, ve které končí šestiletý mandát hned 8 členům této mediální rady.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky se proto bude volbě nových členů z celkem 13členného orgánu rovněž věnovat. 

Pro více informací kontaktujte na [email protected]

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.