S lednovou výzvou předsedy Poslanecké sněmovny nominovat 6 nových členů do Rady České televize a 2 členy do Rady Českého rozhlasu spustil NFNZ nový web Mediální rady, který souhrnně popisuje působení a volbu mediálních rad (Rada české televize, Rada Českého rozhlasu, Rada České tiskové kanceláře, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání) v ČR.

Proč nás to má zajímat

Ve volbách do mediálních rad se hraje o podobu a nezávislost médií veřejné služby. Radám, ovládaným příznivci určitého politického spektra, hrozí porušování zákonného ustanovení v “poskytování objektivních a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů“.

Zákon sice stanovuje, že nominovat členy a členky do Rady ČT a Rady ČRo mohou organizace a sdružení představující „kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy“, v praxi to však vypadá jinak.

Rady ČT a ČRo mají mj. pravomoc volit a odvolávat statutárního zástupce, čímž mohou výrazně ovlivnit zpravodajství.

Více se dozvíte na webu Mediální rady.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.