S lednovou výzvou předsedy Poslanecké sněmovny nominovat 6 nových členů do Rady České televize a 2 členy do Rady Českého rozhlasu spustil NFNZ nový web Mediální rady, který souhrnně popisuje působení a volbu mediálních rad (Rada české televize, Rada Českého rozhlasu, Rada České tiskové kanceláře, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání) v ČR.

Proč nás to má zajímat

Ve volbách do mediálních rad se hraje o podobu a nezávislost médií veřejné služby. Radám, ovládaným příznivci určitého politického spektra, hrozí porušování zákonného ustanovení v “poskytování objektivních a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů“.

Zákon sice stanovuje, že nominovat členy a členky do Rady ČT a Rady ČRo mohou organizace a sdružení představující „kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy“, v praxi to však vypadá jinak.

Rady ČT a ČRo mají mj. pravomoc volit a odvolávat statutárního zástupce, čímž mohou výrazně ovlivnit zpravodajství.

Více se dozvíte na webu Mediální rady.

Podpořte nás. Nastavte si pravidelný dar a podpořte tak nezávislou žurnalistiku v Čechách. Kdy jindy, než právě v této době.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.