Současná pandemie koronaviru ekonomicky ničí celou řadu oblastí společnosti. Na mediálním trhu nejvíce postihla nezávislá média, která se nemohou opřít o podporu finančně silného vlastníka. Klesají jim příjmy z přímé inzerce, stánkový prodej se prudce propadl, a přestože návštěvnost jednotlivých serverů značně vzrostla, počet prokliků reklamy se snížil. Situace začíná být kritická. Nadační fond nezávislé žurnalistiky proto bezprostředně uvolnil 2,5 milionu korun pro své stálé grantisty. Jenže to nestačí.

Ve vypjatých dobách je stabilní přístup k ověřeným a nezávislým informacím potřeba víc než kdy jindy. Bez kvalitních informací se nemůžeme správně rozhodovat. Veřejná kontrola postupu vlády při řešení krize je dnes klíčová. Stejně jako uvádění vládních opatření a jejich dopadů do souvislostí. Nejen v oblasti ekonomiky země, ale také ve zdravotnictví, školství a mnoha dalších.

Hrozí, že si pod rouškou mimořádných opatření nevšimneme schválení zásadních a těžce vratných legislativních změn. Kroky maďarské a polské vlády ukazují, jak silné je pokušení moci ve výjimečné situaci. Demokracie je dnes mnohem zranitelnější než za normálních okolností.

Byť sami často máme kritické výtky vůči tomu, jak média dělají svoji práci, je zapotřebí je v tuto chvíli podpořit. Stále totiž platí, že jsou to hlídací psi demokracie. Bez významné finanční podpory jim dnes hrozí zásadní existenční problémy nebo rovnou zánik.

Co může udělat každý z nás:

  • Předplaťme si svůj oblíbený deník, časopis či online zpravodajský server nebo je podpořme darem.
  • Věnujme předplatné jako dárek.
  • Jste-li podnikatelé, snažte se zadávat reklamu přímo médiím.

Pokud váháte, které médium podpořit a věříte nám, že umíme rozdělovat granty s rozmyslem, zašlete svůj finanční příspěvek přímo NFNZ. Provoz fondu je plně hrazen jeho zakladateli, takže Vaše peníze poputují přímo redakcím. Našim cílem je posilovat kvalitu obsahu, nezávislost a stavovské vědomí novinářů.

Nenechme nezávislá média padnout, chyběla by nám.

#podportemedia #spolutodokazeme

Podpořte nás. Bez nezávislých médiích se nemůžeme správně rozhodovat.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.