Vážené poslankyně, vážení poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,

jménem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky si dovolujeme obrátit se na Vás s výzvou, aby noví členové Rady České televize a Rady Českého rozhlasu byli zvoleni veřejnou volbou.

Důvodem je skutečnost, že Česká televize i Český rozhlas jsou média veřejné služby, financovaná majoritně z poplatků občanů České republiky.

Obě tato média mají zákonem garantovanou nezávislost na státních orgánech, politických stranách nebo jiných politických či ekonomických vlivech.

Volby členů do Rad ČT a ČRo by tak od samého počátku měly být co nejtransparentnější – a to od nominace kandidátů, přes veřejnou volbu užšího výběru kandidátů Volebním výborem, až po veřejnou volbu nových členů Poslaneckou sněmovnou, ke které dojde dnes.

Osobní zodpovědnost každého poslance za zvolení kompetentních, morálně bezúhonných, nezávislých a respektovaných osobností, nominovaných občanskou společností, by se tak stala dobrým příkladem pro všechny volby příští, a to nezávisle na tom, jaké bude budoucí politické složení Poslanecké sněmovny.

Naše výzva je navíc podložena včerejším zveřejněním informací v článku Tajný e-mail poslancům. Podívejte se, kdo v Radě ČT vyhovuje zájmům člena hnutí ANO na serveru info.cz, ze kterých vyplývá bezprecedentní politické kádrování některých kandidátů, zejména pak jejich postoje k vládnímu hnutí ANO a k řediteli ČT Petru Dvořákovi.

Obracíme se proto na vás s žádostí, aby členové Rady České televize a Rady Českého rozhlasu byli jak ve Volebním výboru, tak na plénu sněmovny napříště vždy voleni veřejnou volbou.

V Praze dne 11. března 2020

Ing. Tomáš Richter, předseda správní rady NFNZ

Mgr. Jiří Kučera, místopředseda správní rady NFNZ

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.