Právě jsme vydali Výroční zprávu za rok 2019. Na to, co se nám v roce 2019 podařilo a jak jsme hospodařili, se můžete podívat zde

Česká republika se v roce 2019 na mezinárodním žebříčku svobody médií umístila na 40. místě. V roce 2013 se na tom samém indexu ocitla na 13. místě. U demokratické země jde za tak krátkou dobu o jedinečný propad. Jako důvod autoři indexu, Reportéři bez hranic, uvádějí vlastnictví médií propojené s politikou. Premiéra propojeného s médii kritizovala i zpráva společné mise evropských organizací v ČR. Obě hodnocení stavu svobody slova a médií v zemi potvrzují, na co už čtyři roky poukazujeme a s čím také něco děláme – situace, kdy největší podnikatelé a jejich skupiny vlastní nejvlivnější média v zemi, zásadním způsobem podkopává u lidí důvěru v jejich nezávislost.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky podporuje právě ta média, která nejsou napojená na velké finanční skupiny s politickými zájmy, jinými slovy, která statečně odolávají oligarchizaci. V roce 2019 jsme formou grantů rozdělili 4 241 160 . Loni poprvé jsme navíc vyhlásili rozvojový grant na posílení finanční stabilizace a udržitelnosti redakčních týmů. Granty v celkové výši 1 156 000 putovaly třem redakcím. Podpora médií ze strany NFNZ od jeho vzniku ke konci roku 2019 činila 17 967 530 Kč.

Posilovat redakce a jejich infrastrukturu není jediným cílem NFNZ. Chceme také vést čtenáře k myšlence, že přístup k ověřeným informacím je důležitý pro jejich správné rozhodování a že veřejná kontrola vlády je pro liberální demokracii potřebná. Bohužel důvěra v média v posledních letech setrvale klesá. Proto jsme loni v létě spustili nový projekt, sloužící k nápravě tohoto trendu. Hodnocení zpravodajských serverů na adrese rating.nfnz.cz usnadňuje čtenářům rozlišení, u jakého média je důvěra na místě a kde neserióznost je téměř pracovním nástrojem.

Novinářskou profesi a její úskalí pomáhají zviditelnit Novinářské fórum a Novinářská cena, které jsme loni již podruhé spolupořádali s Nadací Open Society Fund a Společností Ferdinanda Peroutky. Fórum zahájila oceňovaná finská investigativní reportérka Jessikka Aro s příspěvkem o fenoménu prokremelských trollů na sociálních sítích. Za svá odhalení šiřitelů fake news se stala obětí nevybíravého kyberstalkingu. Z novinářských osobností se o své zkušenosti podělili vedoucí zahraniční redakce ČT Michal Kubal, redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra, šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková, editor časopisu Reportér Michal Musil a mnozí další.

V říjnu jsme se znepokojením přijali informaci o tom, že skupina PPF Petra Kellnera koupila společnost CME, která vlastní řadu televizí ve střední a východní Evropě včetně televize Nova. NFNZ vyzval společnost PPF, aby jasně a jednoznačně deklarovala, že se pro ni vysílání TV Nova a dalších vlivných televizních stanic v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku nestane nástrojem prosazování jejích obchodních, finančních a potažmo i politických zájmů nejen v ČR, ale i v dalších čtyřech evropských zemích. Zatím jsme se žádné reakce nedočkali.

Vyhrožování násilím i smrtí novinářům a novinářkám, kteří odhalují korupci a intriky mocných, patří mezi běžné praktiky zastrašování. Stačí si připomenout dva roky starou chladnokrevnou vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Slovenská veřejnost i celá mezinárodní komunita se zadostiučiněním uvítaly soud s hlavními aktéry vraždy, který začal v lednu 2020 a dále pokračuje. Žádný rozsudek nemůže vrátit životy odvážných lidí, kteří se nebáli říkat pravdu. Jediné, co může, je posloužit jako příklad těm, co si myslí, že jsou víc než spravedlnost a nikdo na ně nemůže.

Na závěr roku se o mediální rozruch postarala předžalobní výzva společnosti Home Credit, a. s., určená sinologickému projektu Sinopsis, který dlouhodobě upozorňuje na nekalé obchodní praktiky firmy Home Credit v Číně. Jejich právní kancelář se tím opakovaně snažila ovlivnit publikační činnost Sinopsis spolupracujícího s Filozofickou fakultou UK. Zjištění Aktuálně.cz dále odhalilo, že firma Petra Kellnera si v Česku najímala PR agenturu na vylepšování mediálního obrazu Číny. Jako organizace bránící svobodu slova považujeme snahu o omezování svobody projevu společností Home Credit za naprosto nepřijatelnou.

Ke konci roku jsme svoji pozornost napjali k obraně veřejnoprávních médií, jejichž roli považujeme z hlediska svobody médií za klíčovou. V první polovině roku 2020 dojde k významné obměně televizních a rozhlasových mediálních rad a je důležité, aby v nich zasedli morálně silní radní, kteří budou hájit svobodu a nezávislost veřejnoprávních stanic.

Celou výroční zprávu najdete zde.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.