V České republice byla založena národní pobočka Mezinárodního tiskového institutu (International Press Institute – IPI), globální organizace sdružující vedoucí pracovníky médií a přední novináře a komentátory. Mezi cíle Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) patří obrana svobody slova, obrana novinářů při svobodném výkonu jejich práce a podporanezávislých médií.

Zakladateli CZ IPI jsou novináři Veronika Sedláčková, Robert Břešťan, Robert Čásenský, Michal Klíma a Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který je kolektivním členem. Prvním předsedou byl zvolen Michal Klíma, člen správní rady NFNZ. Členy CZ IPI mohou být pouze osoby, které se nepodílejí, ani se v minulosti nepodílely na potlačování svobody slova, zkreslování informací, kumulací politické, mediální a ekonomické moci, nebo které brání svobodnému vyjadřování názorů.

Mezinárodní tiskový institut (International Press Institute) je globální síť šéfredaktorů, novinářů a představitelů médií z více než stovky zemí, kteří sdílejí společnou oddanost kvalitní a nezávislé žurnalistice. Byl založen v roce 1950. Vždy prosazoval obranu svobody slova a vystupoval na obranu perzekvovaných novinářů. Po rozpadu sovětského bloku pomáhal IPI obnově svobodné a profesionální žurnalistiky v zemích střední a východní Evropy.

Je důležité, aby u nás fungovala reprezentativní organizace, která má autoritu opírající se o významné domácí mediální osobnosti i o mezinárodní prestiž. Organizace, která bude bránit svobodu tisku a bude se vyjadřovat k situacím, kdy je tato svoboda omezována nebo porušována. Stanovy Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu naleznete na webu www.czipi.cz. Více o IPI na www.IPI.media.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.