Praha, 25. května 2022 – Čtvrtek 23. června 2022 bude patřit novinářům. V pražském kině Přítomnost v Domě Radost (Siwiecova 1839/1, 130 00 Praha 3) se od 9:30 do 16:30 hodin uskuteční již pátý ročník konference Novinářské fórum.

Objektivita, média ve válce a před ní, další možnosti financování médií, žurnalistická etika v praxi, hodnotové a názorové ukotvení novinářů patří k hlavním tématům letošního ročníku konference, kterou pořádá Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Generálním partnerem je Nadace OSF.

Účastníci se mohou těšit na zahajovací příspěvek a čtyři panelové debaty se špičkovými novináři a mediálními odborníky. Detailní program je k dispozici na webových stránkách konference www.novinarskeforum.cz

Novinářské fórum je určeno redaktorům, editorům, lidem pracujícím v médiích, studentům mediálních oborů, odborné a širší veřejnosti. Hlavním cílem konference je sdílení informací, zkušeností a přístupů z oboru.

Vstup na konferenci je po registraci zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě kina je ale nutná registrace zde: https://forms.gle/uJC9n4poLtBwBK439.

Soumrak tradiční objektivity? Jak může novinář zůstat objektivní, když nechce být pouze neutrálním pozorovatelem? Těmto otázkám se bude věnovat univerzitní pedagog a vedoucí Centra pro mediální etiku a dialog (CEMETIK) Jan Motal ve svém zahajovacím příspěvku o potřebě přehodnotit tradiční představy o novinářské objektivitě.

Jaký vliv na obchodní modely vydavatelství má Newsfeed Seznamu a další zdroje návštěvnosti? Mají mít média úlevu na daních či dostávat od státu přímou podporu? Nebo to bude celé ještě jinak? A budou existovat média v podobě, jakou známe, nebo budeme platit přímo jednotlivým autorům? Financováním médií se budou zabývat v první panelové debatě vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma, spoluzakladatel start-upu Gazetisto a šéfredaktor info.cz Michal Půr a Ondřej Tolar, šéf obsahu HP a služby Seznam.cz Newsfeed.

Druhá dopolední debata se bude věnovat novinářské práci na Ukrajině a v Rusku. Debatovat budou šéfredaktorka předního ukrajinského internetového média Levyj bereh (Levý břeh – www.lb.ua) Soňa Koškinová a bývalý šéf investigativního týmu v ruském deníku Novaja Gazeta a zakladatel investigativního centra iStories.media Roman Anin. Debata bude probíhat anglicky bez tlumočení.  

Loňské volby provázely zásadní investigativní kauzy. Jak se s nimi ve vypjaté předvolební době vypořádala média a jak při tom (ne)utrpěly novinářské standardy? Debata o dodržování profesních zásad v redakcích proběhne v souvislosti se závěry obsahové analýzy médií, kterou pro NFNZ zpracovali Jan Motal a Tereza Hotová z CEMETIK při Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU. Analýza se zaměřila na způsob, jakým média informovala o dvou kauzách, které měly vliv na veřejné mínění bezprostředně před parlamentními volbami (Pandora Papers a Andrej Babiš mladší). 

Konferenci uzavře panelová debata o hodnotovém a názorovém ukotvení novinářů. Jsou názory a hodnoty klíčem pro výběr tématu, o kterém daný autor či autorka píše? O jaké hodnoty jim jde? Jak zejména mladí autoři snášejí nálepku „levičák“ či „pravičák“? Odpovědi budou hledat zástupci mladší generace novinářů, a to Michael Durčák z magazínu Reportér, Johana Hovorková z Fórum 24 a Apolena Rychlíková z Deníku Alarm.

Konferenci bude možné sledovat i online na Facebookové stránce Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, nebo na webu www.novinarskeforum.cz. Partnerem živého přenosu je ČTK – Česká tisková kancelář.

Na den nabitý přednáškami večer naváže slavnostní předávání Novinářských cen za rok 2021, které se uskuteční v divadelním prostoru Jatka 78. Nadace OSF během něj již po dvanácté ocení nejlepší žurnalistické práce, které vznikly v uplynulém roce. Generálním partnerem Novinářské ceny je Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

O NFNZ:

NFNZ – Nadační fond nezávislé žurnalistiky je platforma, jejímž cílem je šířit svobodné, názorově pluralitní a společensky důležité informace. Podporuje svobodnou diskusi o společenských, politických nebo ekonomických tématech a přispívá ke kultivaci veřejného prostoru a otevřenosti naší společnosti. K tomu používá nástroje podpory, ať jednotlivé grantové pobídky určené nezávislým médiím nebo provozuje široce uznávaný mediální projekt MediaRating. V neposlední řadě NFNZ obhajuje zájmy novinářské obce a spolupracuje s ostatními mediálními organizacemi doma i v zahraničí.

Kontakt pro média:

Marie Wichterlová, [email protected], +420 737 742 595

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.