26. 8. 2020 – NFNZ vítá rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ČR, který posoudil regulaci tzv. třetí osoby ve volebním zákoně jako protiústavní, jelikož povolovací princip pro vedení volební kampaně tzv. třetí osobou nepřiměřeně omezuje výkon svobody projevu při volební kampani. Budeme očekávat, že se Ústavní soud s názorem Nejvyššího správního soudu ztotožní, jelikož vychází z ustálené judikatury samotného Ústavního soudu i Evropského soudu pro lidská práva a zruší omezení práva vést volební kampaň pro tzv. třetí osobu.

Nicméně vyjadřujeme politování, že v rozhodnutí nedošlo i k ochraně novinářské práce, jako specifického vyjádření práva občanů na informace, které jsou také obsahem práva na svobodu projevu. V kauze Žlutý baron k zásahu do tohoto práva došlo tak, že předmět novinářské práce, tj. kniha Žlutý baron a film Selský rozum, resp. jejich propagace tiskem byla posouzena úřadem i soudem jako způsobilá k zásahu do volební kampaně a proto nutná k registraci jako volební kampaň vedená tzv. třetí osobou.

Označením práce nezávislého novináře, který v průběhu volební kampaně seznamuje veřejnost s výsledky své práce, jež nepochybně mohou a mají do průběhu kampaně zasáhnout, za samotnou volební kampaň, kde je nezávislost z podstaty vyloučena, odnímá práci novináře značnou část důvěryhodnosti.

Jistě není pochybností o tom, že právě nezávislost je podstatným znakem kvalitní žurnalistiky, bez níž se svobodná a demokratická společnost neobejde, zvláště při výběrů svých volených zástupců. Obáváme se, že povinným označováním výsledků novinářské práce, či jejich propagace za volební kampaň dojde k dalšímu podlomení důvěry ve smyslu svobodných voleb.

Jiří Kučera, člen správní rady

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.