Pozvánka na křest knihy Svině

Zveme vás na neformální křest českého překladu knihy Svině od Arpáda Soltésze, slovenského novináře a spoluzakladatele Investigativného centra Jána Kuciaka. Jde o zvláštní fikci, která až velmi připomíná osud jedné blízké země a také smrt jednoho mladého novináře a jeho snoubenky.

Knihu pokřtí novinářka Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Ta se v rámci našeho grantu věnuje prostředí organizovaného zločinu, které stálo za smrtí slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušmírové. Díky této tragédii a kauzám, na které Jan s Pavlou a jejich zahraniční kolegové upozornili, se téma organizovaného zločinu dostalo do agendy médií, politiků i policie.

Křest knihy proběhne příští úterý 16. dubna od 17:30 v neformálním prostředí klubu Zázemí (Bartolomějská 13, Praha 1). Dorazí i samotný autor Arpád Soltesz!

Z textu vydavatele o knize samotné:

Obyvatelé Malebné zemičky pod Drobnými velehorami občas zmizí. Jiní udělají – vcelku nečekaně – závratné kariéry. Ty dva jevy spolu souvisí. Zlo rozežírá zemi všem na očích, a to vcelku otevřeně. Oběti se nebrání, pravdu si nepřipouštějí. To by si přece mocní nedovolili, lidé by to nedopustili a jim by se to přece nemohlo stát.

Nakonec se to samozřejmě stane všem.

Teenagerka závislá na drogách zmizí z resocializačního centra, ale nikomu nechybí. Rozhodně nikomu, kdo by se počítal. Feťačky lžou, kradou a umírají. To ví každý.
Talentovaný politik se stane Předsedou a ovládne celou zemi. Neovládá ale svoje pudy a nakonec ani vlastní rozhodnutí. Není to problém, dokud ho nutí dělat věci, které se mu líbí.

Malý vekslák se chce stát velkým hráčem. Lidé jsou pro něj jenom šachové figurky, které posouvá po čtverečkovaném papíře. Neuvědomuje si však, že nehraje šachy, ale jenom piškvorky.

O mafiánském zabijákovi koluje fáma, že za svého života vykopal jámu, do které by se pohodlně vešla podzemní garáž nákupního centra. Není to ale pravda, jámu si každý vykope sám. Kdo má v rukou lopatu, měl by počítat s tím nejhorším.
Zapálený neonacista ztratí v lese kamaráda. Najde však životní lásku, dobrého přítele, práci snů a nakonec i pravdu, která ho zase o všechno obere.

Mladý analytik se stane vycházející hvězdou novinářského nebe. Čeká ho skvělá budoucnost, pokud dokáže přežít.

Příběhy jednotlivých postav vykreslují systém, ve kterém neexistují hranice mezi mafií a politikou, ani zločinem a zákonem. Život je bezcenný, smrt je zboží. Stát ovládají nízké pudy vysoce postavených zločinců. Autor předkládá čtenáři děsivou fikci, která by se snadno mohla stát slovenskou realitou.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.