Podporujeme Sinopsis

Práci sinologů a sinoložek z Katedry sinologie FF UK působících v projektu Sinopsis považujeme za velice důležitou a nátlak, který na ni a na Univerzitu Karlovu vyvíjí společnost Home Credit, je naprosto nepřijatelný.

Sinopsis můžete podpořit finančím příspěvkem https://www.darujme.cz/projekt/1202364
nebo podpisem pod výzvu akademiků Braňme Sinopsis: shorturl.at/ayzO5

Přidáváme stanovisko CZ IPI, jehož jsme členem:

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) vyzývá společnost Home Credit a.s. a její právní zástupce, aby přestali činit nátlak na Univerzitu Karlovu ve věci publikační činnosti autorů Projektu Sinopsis.

Právní kancelář zastupující společnost Home Credit a.s. z finanční skupiny PPF se v posledních dnech opakovaně snažila ovlivnit publikační činnost sinologů sdružených v Projektu Sinopsis spolupracujících s Filozofickou fakultou UK (FF UK). Téměř všichni spolupracovníci projektu Sinopsis jsou učitelé či studenti oboru sinologie na FF UK. Samotný projekt se realizuje mimo univerzitu.

Je zjevné, že snahou těchto kroků je ovlivnit publikační činnost zaměstnanců a spolupracovníků FF UK. Právní zástupci Home Credit a.s. přitom pro popis publikační činnosti používají takové termíny jako „nedovoleně kritické informace“, které svědčí o tom, že jejich snahou je omezovat svobodné šíření informací a stanovovat hranice kritičnosti, která je ještě dovolená a která už není.

Jako organizace bránící svobodu slova po celém světě považujeme snahu o omezování svobody projevu ze strany právních zástupců společnosti Home Credit a. s. za naprosto nepřijatelnou a vyzýváme společnost Home Credit a.s. i její právní zástupce, aby od ní okamžitě upustili. Vedení Filozofické fakulty UK a vedení Univerzity Karlovy vyzýváme, aby neustupovali nátlaku komerční společnosti a i nadále plně podporovali svobodnou publikační činnost svých zaměstnanců a spolupracovníků.

Michal Klíma Předseda, Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.