NFNZ se připojuje k prohlášení IPI CZ

24. května 2021 – Nadační fond nezávislé žurnalistiky se připojuje k prohlášení Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu, viz níže, týkající se rozhodnutí Kanceláře prezidenta republiky neposkytovat informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, Deníku N a pracovníkům České televize pracujícím pro redakce pořadů 168 hodin a Reportéři ČT.

Zároveň vyzývá novináře a redakce, aby byli k dotyčným médiím solidární a také odsoudili jejich diskriminaci.

Mezinárodní tiskový institut (International Press Institute – IPI) vydal vlastní prohlášení v anglickém jazyce. IPI je globální organizace sdružující vedoucí pracovníky médií a přední novináře a komentátory. 

CZ IPI: Diskriminace médií je nepřijatelná

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu odsuzuje rozhodnutí sdělené vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem neposkytovat informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, Deníku N a pracovníkům České televize pracujícím pro redakce pořadů 168 hodin a Reportéři ČT. Tento postup porušuje Ústavu ČR, která stanovuje, že „státní moc slouží všem občanům“, i Listinu základních práv a svobod, která zaručuje „právo na informace“. Žádný zákon neumožňuje úředníkům postupovat tak, aby část občanů, tedy čtenáře uvedených médií nebo diváky uvedených pořadů, těchto práv zbavili.

Připomínáme současně, že stejný nepřijatelný postup aplikuje Úřad vlády ČR, který neumožňuje účast novinářům internetového deníku Forum 24 na tiskových konferencích vlády. Nepřijatelný je také postup Dostihového spolku, který odmítl akreditovat fotografa České tiskové agentury pro letošní Velkou pardubickou.

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu odmítá diskriminaci médií a novinářů, která jim brání ve výkonu jejich profese. Zejména nepřijatelný je takový postup ze strany státních úřadů a dalších organizací jejichž činnost je plně nebo částečně hrazena ze státních prostředků tedy z peněz daňových poplatníků.

V Praze 22. května 2021

Michal Klíma, Předseda

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.