Čas a místo konání: 9. 11. 2022 Topičův salon, Národní 9, Praha 1

Dnešní doba se vyznačuje poklesem důvěry. Tento fenomén se týká celé společnosti a není omezen na jeden sektor. Hlavním příkladem je pokles důvěry v instituce a ve schopnosti vlád efektivně vládnout; dalším příkladem je pokles důvěry v média, rozmělnění pravdy, pokles důvěry v systémy jako je demokracie a volební systémy, pokles důvěry v důležitost tradiční rodiny a tradičních hodnot, až po pokles víry v cokoliv, kromě ve vlastní právo nárokovat si vše, co jde.

Cílem tohoto projektu časopisu Přítomnost je zmapovat tento fenomén, jeho příčiny, rozsah i možná řešení, dát závěry k dispozici všem médiím a zainteresovaným skupinám, zároveň založit audio/video podcasty na webu pro širší veřejnost.

Celodenní diskuze bude rozdělena do čtyř panelů: stát/instituce; demokracie/volební systémy; média/pravda/falešné zprávy; hodnoty/rodina/tradice.

Pozvání do diskuse přijali přední čeští odborníci, mj. předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, komentátor LN Petr Kamberský, psychiatr Radkin Honzák, vedoucí Studia nových médii na FSV UK Josef Šlerka a další.

Každému tématu bude věnován kulatý stůl, u kterého budou sedět přední odborníci a moderátor.  Před koncem každého panelu bude prostor pro otázky veřejnosti.  Diskuse bude nahrávaná jako audio/video podcast, dále publikovaná v časopisu Přítomnost na www.pritomnost.c

Program

  • Stát a instituce (9:00 – 10:00) – moderátor Ivan Štern

panelisté: předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský, pražská vrchní zástupkyně Lenka Bradáčová a další. 

  • Demokracie a volby (10:15 – 11:15) – moderátor Martin Jan Stránský

panelisté: politolog Lukáš Jelínekkomentátor LN Petr Kamberský a další. 

  • Média. Pravda. Manipulace (11:30 – 12:30) – moderátor Petr Fischer

panelisté: komentátorka Echo24 Lenka Zlámalovávedoucí Studia nových médii na FSV UK Josef Šlerka a další. 

  Oběd (12:30 – 13:30)

  • Hodnoty. Rodina. Tradice (13:30 – 14:30) – moderátorka Pavlína Havlová

panelisté: vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíkovápsychiatr Radkin Honzák, profesor na FF UK Miroslav Petříček

  • Závěrečná debata (14:45 – 16:00) – moderátoři Petr Fischer a Martin Jan Stránský

Pozn. organizátor si vyhrazuje možnost na změnu programu. 

KDO JSME

Časopis Přítomnost je online týdeník (www.pritomnost.cz) v čele s vydavatelem MUDr. Martinem Janem Stránským a šéfredaktorem, novinářem a filosofem Petrem Fischerem. Naši redakci tvoří tým šesti spolupracovníků a další externí autoři.

Přítomnost byla založena v roce 1924 na základě tajného daru milión korun ze strany T. G. Masaryka mladému talentovanému novináři Ferdinandovi Peroutkovi s cílem založit „hradní“ časopis. Pod vedením Ferdinanda Peroutky publikovala v Přítomnosti celá plejáda demokraticky smýšlejících autorů zvučných jmen (Čapek, Jesenská, Bass, Poláček a další). Dodnes se věnujeme socio-politicko-kulturním tématům a spolupracujeme s významnými českými novináři s cílem špičkového standardu na české žurnalistické scéně.

PROČ TO DĚLÁME?

Přejeme si podnítit celospolečenskou diskusi na toto ve společnosti dosud málo artikulované, avšak pro nás zcela zásadní téma. Jak dál bez víry?

VSTUPENKY, FINANCE

Projekt je financován kampaní Hit-Hit. Link: Hithit – Přijďte za námi na diskuzní fórum na téma „Doba nedůvěry“  a zároveň Státním fondem kultury. 

Garantované vstupenky přes Hit-Hit předem, Link: Hithit – Přijďte za námi na diskuzní fórum na téma „Doba nedůvěry“ .  U vstupu 9.11 dle obsazenosti v sále – 200Kč. 

Sponzoři projektu: Art Consulting, Brno, Nadační fond Stránský

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.