← Zpět

Parlamentní listy B-

Parlamentní listy (PL) jsou diskusní, zpravodajský a komentátorský internetový portál působící od roku 2008. Institu­cionálně nejsou spojeny s parlamentem České republiky.(Zdroj: Wikipedia). Sociální sítě: Facebook, Twitter

Potenciální konflikt zájmu: Sázková společnost Synot podniká v oblasti regulované státem (v oblasti hazardu). Vlastník média je politicky angažovaná osoba.

Vydává Our Media a.s. (IČ: 28876890), kterou vlastní Ivo Valenta a Michal Voráček.

Informace o odhadované návštěvnosti webu a její struktuře: Similar Web a Alexa Rank

Pro kódování byl vybrán náhodný vzorek 100 článků ze zpravodajské sekce webu. Publicistické žánry nejsou součástí kódování.

B
Snadno dostupná informace o redakci Na webu sice je seznam redakce s e-mailovými adresami, ale články jsou v 99 % případů podepsány zkratkou, tudíž autoři stejně nejdou kontaktovat.
A
Snadno dostupná informace o organizaci
A
Snadno dostupná informace o vlastníkovi
A
Snadno dostupná informace o provozovateli
B
Online zdroje jsou zobrazeny jako hypertextový odkaz Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu se pohyboval mezi 15 % až 30 %.

Příklad: Rakušan vypočítal své úspěchy. A nejen to

B
Jasně označené výchozí zdroje Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu se pohyboval mezi 15 % až 30 %.

Příklad: Michalik a Blažek, dvojka ze které Fialovi vypadají vlasy. Nebrat, radí slavný novinář Motejlek

C
Zprávy jsou ověřeny z více zdrojů Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu překročil 30 %.

Příklad: Ruské rakety trefily plní nádraží. Mrtví v desítkách, hlásí z místa

A
Důležitost zprávy není uměle zvyšována
A
Články nezobecňují ani nezneužívají stereotypů
C
Zprávy a komentáře jsou jasně oddělené Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu překročil 30 %.

Příklad: Zelenskyj v noci nařezal celému světu: Ukrajinci jsou nejodvážnější národ na světě. Ale vy jste to neviděli, věřili jste ruské propagandě

„Ruská invaze na Ukrajinu trvá už 44. dní. Na konci dne s číslem 43 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu promluvil ke svým spoluobčanům i ke světu. A začal zostra. Vyčinil celému světu. Tato válka podle něj leccos ukázala v plné nahotě. Např. to, jak si svět před válkou Ukrajiny moc nevšímal a raději věřil ruské propagandě. Nevěřil, že Ukrajinci jsou nejodvážnějším národem na světě. Tak to vidí Zelenskyj. A teď to podle něj může vidět celý svět. A může se od Ukrajinců učit statečnosti. “

B
Reklama je jednoznačně odlišena od redakčního obsahu

C
Server se vyhýbá zavádějícím titulkům Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu překročil 30 %.

Příklad: Tehdy Rakušan neplakal. Holec shrnul, co mnozí nechtějí vidět

B
Médium nemá být v konfliktu zájmů. Pokud píše o majetku vlastníka či o vlastníkovi, má o tom informovat. Majitel je v konfliktu zájmů, protože vlastník je politicky angažovaná osoba a podniká v oblastech zvlášť regulovaných státem. Na vlastnictví média ale transparentně upozorňuje a v autorských článcích web o byznysu svých vlastníků obykle informuje.
C
Médium nemá pouze přebírat zprávy z jiných serverů, a to včetně agenturních zdrojů, bez přidané novinářské práce. Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu překročil 30 %.

Příklad: Miliardy Kč a skoro žádní nakažení. Účet za testování

Původní článek ze serveru Seznam Zprávy.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.