← Zpět

TV Nova B+

Česká soukromá televizní stanice, kterou založil Vladimír Železný. TV Nova začala vysílat 4. února 1994. Současným vlastníkem televize je bermudská společnost Central European Enterprises, kterou koupila PPF. Generálními řediteli jsou od roku 2019 Jan Vlček a Klára Brachtlová. Provozuje několik televizních kanálů: Nova Cinema, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Nova Sport 1 a Nova Sport 2. (Zdroj: Wikipedia).

Vlastníkem licence je společnost TV Nova s.r.o. (IČ: 701177), která spadá pod CME Media Enterprise. Její mateřskou společností je skupina PPF (IČ: 141526). Licence je platná do 30.1.2025 a je dostupná na stránkách RRTV (Zdroj: RRTV).

Kódováno byl hlavní zpravodajský pořad v sedmi náhodně vybraných dnech v období srpen až říjen 2021.

C
Snadno dostupná informace o redakci Chybí kontakt na jednotlivé členy redakce, k dispozici je pouze obecný e-mail [email protected], navíc krátké nereportážní zprávy s voiceoverem jsou bez autora. Je jich celkem 25% z celkového počtu kodovaných zpráv.
A
Snadno dostupná informace o vlastníkovi licence a provozovateli
B
Snadno dostupná informace o vlastníkovi Z webu televize Nova není zřejmé, že vlastníkem společnosti TV Nova s.r.o. je společnost Central European Media Enterprises (CME), která od roku 2020 spadá pod skupinu PPF.
A
Naplnění zákona o rozhlasovém a televizním vysílání a licence udělené RRTV
A
Hlavní zpravodajský pořad je důležitou součástí vysílání
A
Zpravodajský pořad využívá širokou škálu zpravodajských žánrů
A
Reklama je jednoznačně odlišena od redakčního obsahu a to včetně reklamy na vlastní pořady
B
Médium nemá být v konfliktu zájmů. Pokud vysílá o majetku vlastníka či o vlastníkovi, má o tom informovat Vlastník média podniká ve státem silně regulovaných oblastech jako je bankovnictví, avšak pokud referuje o svém vlastníkovi, většinou uvádí, že je vlastníkem i média.
A
Pořad se vyhýbá zavádějícím popiskům/avízům/headlinům/kraulu
B
Zpravodajské a publicistické žánry musí být pro čtenáře jasně odlišitelné Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu, se pohyboval mezi 15 % až 30 %. Ve zprávách se používá podkresová hudba, která slouží k dramatizaci a vyvolání divákových emocí. Například v reportáži z 19.10.2021 nazvané Okolnosti výkonu funkce prezidenta prověřuje policie (0:17:33), ve které se reportér snaží získat vyjádření Vratislava Mynáře a Jiřího Ovčáčka. Protože se mu nedaří se jim dovolat, chodí před Hradem s fotkou Jiřího Ovčáčka a ptá se kolemjdoucích, zda ho neviděli apod. Poté si stoupne pod jedno z hradních oken a volá „Pane Ovčáčku, jste v práci?“ Celá reportáž je podkreslena hudbou z televizního seriálu Odpadlík. Dalším nástrojem dramatizace zpráv je pak využívání přítomného času popisující událost, která se již odehrála. Například zpráva z 20.9.2021 (0:16:04) Sopka ohrožuje Kanárské ostrovy „Lidé prchají ze svých domovů. Láva se hrne na přilehlé oblasti, které se během několika minut mění v peklo na zemi.“

C
Jasně označené výchozí zdroje Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu překročil 30 %. Největší problém s chybějícími původními zdroji se vyskytuje v zahraničních zprávách. Téměř vždy chybí zdroj záběrům, které se ve zprávě vyskytují. Například 7.10.2021 (0:10:37) Rakouský kancléř obviněn z braní úplatků nebo 13.10.2021 (0:03:24) Zdražení plynu a dalších energií řeší celá Evropa. Dále nejsou uvedeny zdroje u infografik nebo tweetů. Například 19.10.2021 (0:17:33) Okolnosti výkonu funkce prezidenta nebo 16.10.2021 (0:06:11) Epidemie koronaviru v Česku začíná nabírat na síle.

B
Zprávy jsou ověřeny z více zdrojů Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu, se pohyboval mezi 15 % až 30 %. Problém neověřování zpráv z více zdrojů byl patrný hlavně v krátkých nereportážních zprávách. Ty trvají povětšinou kolem 20-30 sekund a velmi často jsou bez zdroje úplně. Například 7.10.2021 (0:12:04) Ministr A. Vojtěch nastupuje na post velvyslance nebo z 19.10.2021 (0:32:35) Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.

A
Důležitost a blízkost zprávy není uměle zvyšována
A
Zprávy nezobecňují ani nezneužívají stereotypů
A
Zprávy nesmí obsahovat publicistické prvky
A
S tématem nesouvisející ilustrační, nevhodné či zavádějící záběry

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.