← Zpět

Hlídací pes A

HlídacíPes.org je české nezávislé zpravodajské médium. Zabývá se především politickými tématy, zneužíváním moci a problémy úrovně demokracie v Česku. Bylo založeno v dubnu 2014 Ondřejem Neumannem. Je napojeno na Ústav nezávislé žurnalistiky, který vznikl s podporou Nadačního fondu českých průmyslníků. (Zdroj: Wikipedia). Sociální sítě: Facebook>/a>, Twitter. Vydavatelství v minulosti získalo popdoru NFNZ.

Hlídací pes je projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky, z. ú. (IČ: 03395987), který založil Ondřej Neumann a Lenka Černá.

Pro kódování byl vybrán náhodný vzorek 100 článků za období jaro až léto 2022.

A
Snadno dostupná informace o redakci
A
Snadno dostupná informace o organizaci
A
Snadno dostupná informace o vlastníkovi
B
Snadno dostupná informace o provozovateli IČO není na webu snadno k dohledání. Je uvedené jen v obchodních podmínkách, není v sekci Kontakty ani Redakce.
A
Médium nemá být v konfliktu zájmů. Pokud píše o majetku vlastníka či o vlastníkovi, má o tom informovat
A
Server se vyhýbá zavádějícím titulkům
A
Online zdroje jsou zobrazeny jako hypertextový odkaz
A
Jasně označené výchozí zdroje
A
Důležitost tématu není uměle zvyšována
A
Články nezobecňují ani nezneužívají stereotypů
C
Zpravodajské a publicistické žánry musí být pro čtenáře jasně odlišitelné Počet analyzovaných zpráv, které nevyhověly tomuto kritériu překročil 30 %.

Příklad: Babiše k trestnímu stíhání vydala už třetí Poslanecká sněmovna

Obecně je nejasné žánrové zařazení rubriky 300 znaků, která sebe označuje za krátké glosy, ale směšuje jak autorské glosy, tak krátké zpráv. Dochází tak k matoucím směšování dvou žánrů, které mají být pro čtenáře zřetelně odděleny.

A
Pokud publicistický server obsahuje i rubriky či texty označené jako zprávy, nesmí obsahovat publicistické prvky
A
Jasná identifikace a profesionální zvládnutí názorové publicistiky
B
Reklama je jednoznačně odlišena od redakčního obsahu Pod článkem je část "Doporučujeme", kde se nachází směs redakčního obsahu a reklamy, která je sice označená, ale má stejnou grafickou úpravu jako redakční obsah.

Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.