← Zpět

Blesk B-

Deník Blesk poprvé vyšel v roce 1992. Jeho vydavatelem je Czech News Center a.s. Od roku 2002 je nejprodávanějším a nejčtenějším celostátním deníkem v České republice. Jedná se o bulvární deník, zaměřený na aktuální zpravodajství, zajímavosti a senzace z ČR i ze světa. (Zdroj: Wikipedia)

Vydává CZECH NEWS CENTER a.s. (IČ: 02346826). 100 % jejích akcií vlastní CZECH MEDIA INVEST a.s. (IČ: 24817236). 50 % jejích akcií vlastní Daniel Křetínský, 40 % Patrik Tkáč, 10 % Roman Korbačka.

Příklady potenciálního konfliktu zájmu:

 • Společnost Energetický a průmyslový holding, a.s., patřící z 94 % Danielu Křetínskému, podniká v oblasti energetiky, která je typickým příkladem státem regulovaného odvětví.
 • Společnost Energetický a průmyslový holding a jeho dceřiné společnosti mají v Hlídači smluv uvedené vysoké objemy smluv se státem.
 • Kódované články jsou z období od září 2019 do ledna 2020. Detailní popis metodiky je dostupný zde.

  C
  Snadno dostupná informace o redakci Chybí seznam všech autorů. Není tak poznat, komu patří zkratky, kterými jsou články často podepsány. Není možné redaktory kontaktovat.
  A
  Snadno dostupná informace o vydavateli
  A
  Snadno dostupná informace o vlastníkovi
  A
  Naplnění tiskového zákona v otázce vydavatele
  C
  Médium nemá být v konfliktu zájmů. Pokud píše o majetku vlastníka či o vlastníkovi, má o tom informovat. Majitel je ve střetu zájmů, protože podniká v oblastech silně regulovaných státem a má vysoký objem obchodu se státem. Počet článků, které psaly o podnikání jednoho z vlastníků společnosti za posledních šest měsíců, překročil 10.
  C
  Titul se vyhýbá zavádějícím titulkům Počet zavádějících titulků překročil 30 %.
  B
  Zpravodajské a publicistické žánry musí být pro čtenáře jasně odlišitelné. Počet původních analyzovaných zpráv, které jasně neidentifikovaly původní zdroj se pohyboval mezi 15 % až 30 %. Příklad:
  C
  Jasně označené výchozí zdroje Počet původních analyzovaných zpráv, které jasně a včas neidentifikovaly původní zdroj, překročil 30 %. Příklad:
  C
  Zprávy jsou ověřeny z více zdrojů Počet zpráv, které nebyly ověřeny z vícero zdrojů, překročil 30 %. Příklad:
  A
  Důležitost článku není uměle zvyšována
  A
  Blízkost článku není vytvářena uměle
  A
  Články nezobecňují ani nezneužívají stereotypů
  C
  Zprávy nesmí obsahovat publicistické prvky. Počet zpráv, které směšovaly zprávu s publicistickými prvky, překročil 30 %. Příklad:
  A
  S tématem nesouvisející ilustrační, nevhodné či zavádějící fotografie.
  B
  Noviny využívají širokou škálu zpravodajských a publicistických žánrů Titul obsahuje minimum rozhovorů, zpravodajství je bez širšího záběru na domácí a zahraniční dění, soustředí se pouze na bulvární informace ze života lidí, rubrika komentářů zcela chybí.
  B
  Reklama je jednoznačně odlišena od redakčního obsahu Stránky titulu jsou často přesycené reklamou, tak že se často musí hledat samotný obsah. Inzerenti využívají formát, který simuluje stránku s obsahem a reklama je pak označena stejný fontem, jako název rubriky. Příklad:

  Bez nezávislých médií se nemůžeme správně rozhodovat. Podpořte nás.

  Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.