Aktuality


V České republice začne vycházet nový deník

26. 6. 2018 – Na podzim roku 2018 začne v České republice vycházet nový online deník. Zvažuje se i jeho tištěná podoba. Nové vydavatelství povede Ján Simkanič a šéfredaktorem vznikajícího titulu bude Pavel Tomášek. „Myslím, že je tu velká mezera na trhu. Chybí tu opravdu silný a nezávislý deník,“ vysvětluje své rozhodnutí Ján Simkanič.

Na počáteční podpoře média se dohodli domácí investoři s vydavateli slovenského Denníku N.  Investory jsou dlouhodobí podporovatelé Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, podnikatelé a filantropové Jaroslav a Silke Horákovi, Martin Vohánka a Libor Winkler. „Na úspěchu Denníku N se ukázalo, že lze vybudovat medium, které bude závislé výhradně na svých předplatitelích. V České republice chceme být alternativou k mediálním domům velkých investičních a finančních skupin,“ komentuje rozhodnutí vstoupit na český trh ředitel vydavatelství Denníku N Lukáš Fila.

Na vyjednáváních mezi vydavateli Denníku N a domácími investory se podílí i samotný Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Jak zdůrazňuje ředitel NFNZ Josef Šlerka: „Fond vznikl proto, aby bránil základní principy liberální demokracie a svobody šíření informací. Podpořili jsme desítky žurnalistických projektů, které vznikají mimo velké mediální domy, a hodláme je podporovat i nadále. Budeme rádi, když se podaří vybudovat pro české čtenáře nové, silné, nezávislé médium s potenciálem vyrovnat se zavedeným hráčům.”

Více informací o připravovaném projektu najdete zde: https://cesko.dennikn.sk/.

Foto: Nikola Ramešová