Aktuality


Granty udělené v rámci Grantové výzvy podzim 2017

Správní rada Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky se na svém zasedání 2. 11. 2017 rozhodla udělit grantovou podporu následujícím projektům.

Neovlivní.cz

Smart Cities po Česku

Podpořeno částkou: 500 000 Kč

Jak vypadá v zahraničí úspěšný projekt v české praxi pod taktovkou politiků a spřízněných podnikatelů? Skutečně zlepší lidem život ve městech nebo nás čekají předražená dobrodružství typu Opencard?

 

Hlídací pes

Jak se ztrácí národní poklady

Podpořeno částkou: 200 000 Kč

Pátrání po osudu některých vzácných kusů ze sbírek významných státních institucí.

 

Deník Referendum

Příčiny normalizace nenávisti. A jak je překonat

Podpořeno částkou: 300 000 Kč

Patrně nejvýraznější událostí v českých zemích posledních let je normalizace nenávisti – proti migrantům a uprchlíkům, muslimům, Romům i Evropské unii. V české společnosti se hroutí důvěra k základním institucím, k politické reprezentaci i k médiím. Kde leží příčiny? Z čeho se politika nenávisti sytí? Jakou má politickou ekonomii? A jaké jsou u nás, i v našem okolí, na osobní, komunální či celostátní úrovni příklady dobré praxe, politiky, která může nenávist překonat? Na to chceme odpovědět.

 

České centrum pro investigativní žurnalistiku

Kokain, luxus, Tatramatka – jak se v Česku perou peníze pro globální organizovaný zločin

Podpořeno částkou: 400 000 Kč

Česká republika je pro organizovaný zločin velmi oblíbenou destinací. Mezi jednotlivými mafiemi tu platí pakt o neútočení, aby byl klid na práci. Větší česká města jsou místem, kde nad kávou sedí prominentní členové mafie a řeší logistiku drog. Ještě atraktivnější je pro ně Česko z hlediska praní peněz. Na to upozorňuje i Rob Wainwright, ředitel Europolu ve zprávě z letošního roku. Jak si stojí Česko v mezinárodních finančních schématech, které perou peníze z drog? Jaké tu fungují mafie a jak snadné je přes české finanční instituce peníze legalizovat? Na tyto otázky chceme v projektu odpovědět.

 

Reportér

Nástup nové moci a její rizika

Podpořeno částkou: 500 000 Kč

Sledování a odkrývání projevů nástupu nového politického uspořádání po volbách do PSP ČR, sestavení vládní koalice a jmenování vlády, jakož i po navazující volbě prezidenta. Zaměříme se zejména na rizika zneužívání moci, a to jak v rovině ekonomické, tak i v otázkách svobody podnikání, projevu či práva na soukromí.

 

Adéla Dražanová

Tahle země není pro cizí

Podpořeno částkou: 200 000 Kč

Nevládní organizace cca od začátku roku 2017 zaznamenaly prudký nárůst zamítnutých žádostí o prodloužení tzv. doplňkové ochrany (DO) uprchlíkům. DO je jakýsi dočasný azyl, uděluje se nejméně na rok. Tzn. jde o běžence, kteří ji už u nás jednou dostali, začali si v ČR budovat nový život a najednou mají být deportováni zpět do země původu. Jde hlavně o Afghánce, u nichž MV začalo tvrdit, že jejich země je bezpečná, dále o Ukrajince a nově též o Kubánce, většinou LGBT aktivisty. Nevládky se bojí, že mohou přibýt i další národnosti. Proč se to děje? A kdo jsou tihle lidé? Proč přišli a jak tu žijí?

 

Další Grantové výzvy budou vyhlášeny začátkem dubna.